czwartek, 18 maja 2017

Wydawnictwo Paulinianum "Mały przewodnik po Jasnej Górze"

Tytuł: Mały przewodnik po Jasnej Górze
Wydawnictwo: Paulinianum


Częstochowa kojarzona jest niezmiennie z zespołem klasztornym ojców paulinów na Jasnej Górze, stanowiącym jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. To tu, ponad dwadzieścia pięć lat temu, odbyło się spotkanie Jana Pawła II z młodymi pielgrzymami, tu od wieków przychodzą tłumy ludzi z modlitwami, prośbami oraz podziękowaniami. Kierują je do Matki Bożej Częstochowskiej, której cudowny wizerunek znajduje się w specjalnej kaplicy. Ten niezwykły obraz, wedle tradycji wędrujący na polskie ziemie przez Konstantynopol i Ruś Czerwoną z samej Jerozolimy, jest symbolem dokonanych przez Matkę Boską cudów oraz ducha narodu.

O Jasnej Górze, o tym niezwykłym obrazie, o sukienkach wysadzanych klejnotami, przeczytać możemy w mini-przewodniku, zabierającym nas w niezwykłą, duchową podróż. Niewielkiej objętości „Mały przewodnik po Jasnej Górze” to idealny towarzysz każdego pielgrzyma, ale także osoby pragnącej poznać niezwykłe dzieje klasztoru. Przepiękna publikacja, zawiera nie tylko opis najważniejszych miejsc, które wizytując Jasną Górę warto odwiedzić, ale także zdjęcia towarzyszące tym opisom. Znajduje się tu również mapka prezentująca rozkład budynków klasztornych oraz okolic Jasnej Góry.


Na stronach przewodnika została zamieszczona historia Jasnej Góry, której początki związane są z założeniem na niej klasztoru, poznamy też jego ponad sześćsetletnią tradycję. Mamy również okazję poznać zagadkową historię obrazu Matki Boskiej, który nie chciał opuścić Rusi, dopóki Władysław, książę opolski, nie złożył ślubowania związanego z budową kościoła na cześć Boga Wszechmogącego. Za sprawą przewodnika odwiedzimy również Kaplicę Matki Boskiej Jasnogórskiej, poznamy też historie niezwykłych, wysadzanych klejnotami wotywnych sukienek. 

Zatrzymamy się ponadto w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który w1906 r. otrzymał tytuł i przywileje bazyliki. Zachwycimy się ołtarzem głównym według projektu Jakuba Antoniego Buzziniego, zajrzymy również do zakrystii poprzedzonej przedsionkiem z pięknymi, gotyckimi fragmentami murów i malowideł. 


Odwiedzając Jasną Górę nie można pominąć również Skarbca i Muzeum 600-lecia, warto ponadto zajrzeć do niezwykle bogatej biblioteki, zawierającej liczne starodruki, zarówno polskie, jak i obce. Autorzy przewodnika zapraszają nas również do Bastionu św. Rocha, Kaplic Różańcowych oraz do galerii, gdzie wystawiona została „Golgota Jasnogórska” Jerzego Dudy Gracza, czyli osiemnaście obrazów stanowiących przykład zmian zachodzących w sztuce religijnej. Wszystko to składa się na przewodnik, który warto mieć przy sobie pielgrzymując na Jasną Górę, a także po powrocie – by przypomnieć sobie o wyjątkowości tego miejsca.


2 komentarze:

 1. Teraz, kiedy dzieci są już większe, mają większą świadomość zwiedzanych miejsc, chętnie wybierzemy się na taką wycieczkę, przewodnik bardzo się przyda. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie wybieram się do Częstochowy za kilka tygodni, zatem zdecydowanie przewodnik się przyda.

   Usuń