czwartek, 6 czerwca 2019

Jak urządzić taras marzeń?

Rozpoczęcie sezonu letniego to czas, kiedy większość z nas widziałaby się na tarasie, wśród zieleni, popijającą schłodzone napoje i zażywającą słonecznej kąpieli z książką w ręku lub słuchawkami na uszach. Posiadanie tarasu ma również wiele zalet o poranku – można wspaniale rozpocząć dzień, popijając na nim gorącą kawę, nawet w chłodniejsze dni, lub też wieczorem, kiedy to można zaprosić znajomych i przyrządzić wspaniałą kolację na grillu. 

Niestety, klimat w naszym kraju jest dość problematyczny i tak naprawdę w ciągu roku nie możemy liczyć na wiele słońca, musimy też liczyć się z częstymi ulewami. Dlatego też posiadanie nie tylko tarasu, ale odpowiednio zaprojektowanego tarasu jest prawdziwym skarbem. Szkoda zatem, że na etapie budowy czy zakupu domu tak mało miejsca przywiązujemy do tego, jaki ten taras ma być, a i w późniejszym czasie odwlekamy ulepszanie tej przestrzeni, która – mając dobry pomysł – może nam wspaniale służyć jako dodatkowa przestrzeń, co więcej, tam właśnie może toczyć się przez większość czasu życie rodzinne i towarzyskie. 

Aby jednak tak się stało, warto dowiedzieć się, jak urządzić taras w taki sposób, by był on miejscem szczególnym, by był zarówno piękny, jak i funkcjonalny. Nawet, jeśli nie mamy zbyt wielkiego wpływu na tarasową przestrzeń od strony architektonicznej, warto przeczytać poniższe wskazówki i zaadaptować taras do naszych potrzeb. 

Taras a warunki klimatyczne 


Na pogodę w naszym kraju niestety nie mamy wielkiego wpływu, możemy za to odpowiednio zmodyfikować urządzenie tarasu w zależności od strony, na którą jest położony. Jeśli bowiem jest on skierowany na stronę południową, należy liczyć się z tym, że będzie się mocno nagrzewał. Zarówno dla nas, wypoczywających na tarasie, jaki dla roślin, może być to dosyć problematyczne, dlatego warto zainwestować w parasole przeciwsłoneczne oraz takie gatunki roślin, które zniosą wysokie temperatury, słońce i szybkie osuszanie. Regularne podlewanie nie zawsze rozwiązuje sytuację, bowiem wiele roślin nie toleruje przesuszania, a następnie gwałtownego zalewania bryły korzeniowej. 

Na takim tarasie doskonale sprawdzą się petunie i surfinie, pelargonie, werbeny, a także begonie i trawy ozdobne. Prawdziwym przebojem może okazać się sanwitalia, zwana polegnatką, przypominająca nieco słoneczniki, która uwielbia słonce. Na takim tarasie sprawdzić się mogą również odmiany tawuły japońskiej oraz pięciornika krzewiastego, a - z roślin iglastych - odmiany jałowca chińskiego, jałowca pospolitego, nadbrzeżnego, płożącego, skalnego czy łuskowego, bądź też szczepione na pniu odmiany modrzewia europejskiego. Trzeba jednak dbać, by bryły korzeniowe roślin nie przesychały i nawet zimą je podlewać je. Warto również pamiętać, by na przełomie zimy i wiosny gatunki zimozielone osłonić przed palącym słońcem (np. agrowłókniną), bo kiedy po słonecznym dniu nadchodzą mroźne noce mogą zostać uszkodzone tkanki roślin. Kwiaty na takim tarasie najlepiej jest sadzić do dużych i jasnych pojemników, z uwagi na fakt, iż ciemne kolory absorbują promienie słoneczne i ziemia w nich mocno się nagrzewa. 

Zastanowić się musimy również nad wyborem mebli na taki taras, bowiem te wykonane z naturalnego rattanu lub też plastiku, szybko stracą kolor. Co więcej mogą się zdeformować, zaś plastikowe komplety – nawet jeśli są stosunkowo niedrogie – to zwykle nie wyglądają szczególnie estetyczne. 

W przypadku tarasu wychodzącego na północ, trzeba liczyć się z tym, że będzie on miejscem stosunkowo chłodnym oraz wilgotnym. Również tu musimy uwzględnić konieczność właściwego doboru roślin oraz mebli. Roślinom nie może bowiem przeszkadzać ograniczony dostęp do światła - doskonale sprawdzi się tu zatem bluszcz pospolity, begonia bulwiasta, niecierpek Walleriana czy skrętnik. Niedostatek słońca dobrze znosi również biała bakopa, niebieska lobelia przylądkowa oraz żółty lub czerwony kroplik czy fuksja. Warto postawić również na niecierpki czy paprocie. Pamiętajmy też, że w takich warunkach roślin nie trzeba podlewać tak często, jak na balkonach o wystawie południowej. 

Jeśli chodzi o meble na taras, to musimy uważać na naturalne materiały takie jak drewno czy rattan, bowiem narażone są one nieustannie na zawilgocenia, co może prowadzić do ich deformacji i pleśnienia. Dlatego warto rozważyć zakup mebli z tworzyw sztucznych, metalu bądź technorattanu.

Oświetlenie na tarasie 


Meble i rośliny to jeszcze nie wszystko, byśmy mogli uznać taras na wykończony. Warto zadbać również o jego oświetlenie – docenimy to szczególnie o zmierzchu, kiedy wspaniale jest w cieplejsze dni zasiąść na tarasie przy kolacji, odpocząć na nim czy urządzić małe przyjęcie. Niezwykle klimatycznie wyglądają wszelkiego rodzaju lampiony zawieszone na drzewach czy nawet pod stropem, a także świeczniki. Zwykle to jednak zbyt mało, by dostarczyć odpowiednią ilość światła. Dlatego – zarówno dla naszego komfortu, ale też i bezpieczeństwa, warto rozważyć oświetlenie zewnętrzne LED, niezwykle odporne na warunki zewnętrzne, nie sprawiające ponadto kłopotów w montażu. 

Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko wyjść na taras i ciesząc się z jego posiadania, zaplanować nieco zmian w jego aranżacji. Naprawdę warto, a już wkrótce może stać się on ulubionym miejscem wypoczynku całej rodziny. 

PS. Nawet jeśli nie mamy takiego komfortu, i zamiast tarasu posiadamy balkon, również zastosujmy powyższe wskazówki. Stwórzmy swój mały zielony azyl, będący integralną częścią naszego „M”. 

5 komentarzy:

 1. Ja mam ogromny taras w sumie, bo jakieś 12 m2, ale niestety zrobiona póki co tylko prowizorka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, pozytywnie zazdroszczę. Ja marzę o małym domu z wielkim tarasem, ale na razie muszę się zadowolić moim małym rajem. Dowodzi on jednak, że odpowiednie urządzenie, rozplanowanie, pozwala cieszyć się nawet takim maleństwem:-)

   Usuń
 2. Moi rodzice właśnie urządzają sobie taras, będę mogła dać im kilka rad :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że tekst okazał się przydatny!

   Usuń
 3. warto też sprawdzać jakość i odporność wybranych przez nas tworzyw, by pod wpływem promieni UV czy deszczu nie niszczały. Polecam wybrać np. jakieś zadaszenia na taras, na podłogę sprawdzi się sztuczna trawa (jakaś namiastka prawdziwego trawnika), a jak tekstylia to tylko syntetyczne i wodoodporne :)

  OdpowiedzUsuń