sobota, 14 września 2019

James Patterson, David Ellis "Nieuchwytny"

Tytuł: Nieuchwytny 
Autor: James Patterson, David Ellis 
Wydawnictwo: Albatros 


Prowadzenie śledztwa przypomina nieco układanie układanki – trzeba odnaleźć i dopasować do siebie wiele różnych elementów, po to, by zyskać obraz szerszej całości. Nie każdy jest w tym dobry, dlatego też nie każdy nadaje się do pracy w pionie śledczym, nie każdy odnosi jednakowe sukcesy. Bywa też tak, że to morderca jest na tyle przebiegły, że umiejętnie zaciera ślady, że doskonale wie, w jaki sposób zmylić przeciwnika. Czy jednak istnieje zbrodnia doskonała? 

Być może taka właśnie by była, gdyby nie Emmy Dockery, zatrudniona w FBI na stanowisku analityka researchera. Chociaż w chwili, kiedy ją poznajemy, aktualnie jest bez pracy, został jej bowiem udzielony urlop bezpłatny. Wróciła zatem do domu rodzinnego w Urbannie, w stanie Wirginia, prowadząc w domowym zaciszu własne śledztwo – to, którego nikt inny nie chce podjąć. Osiem miesięcy temu bowiem w pożarze, który wybuchł z niejasnych przyczyn, zginęła jej siostra, Marta. Emmy usilnie stara się przekonać wszystkich, że nie zginęła ona przypadkowo, ale jej śmierć była w istocie morderstwem. Jednak sama zmiana umeblowania pokoju to zbyt mało, by przekonać specjalistów od pożarów, szczególnie iż wszystkie dowody wskazują na to, że nie był to pożar będący wynikiem podpalenia. 

Emmy jest zatem jedyną osobą, która szuka sprawcy. Prowadząc swoje własne śledztwo trafiła w ciągu ostatnich miesięcy na ponad pięćdziesiąt takich przypadków pożarów – wybuchały one w różnych miastach, w różnych stanach, a w każdym z nich znajdowano wiarygodną przyczynę wybuchu pożaru, na przykład zapaloną świecę. Jedynie Emmy dopatrzyła się w tych nieszczęśliwych wypadkach pewnego schematu: zawsze bowiem w pożarze ginie jedna osoba, rozstawienie mebli w pokojach jest podobne, zaś ogień zaczyna rozprzestrzeniać się w sypialni ofiar. Morderca nigdy nie zabija też w niedzielę… 

Czy to wystarczające, by podjąć śledztwo? Jej bezpośredni przełożony jest odmiennego zdania, dlatego Emmy zwraca się o pomoc do swojego byłego narzeczonego, Harisona „Booksa” Bookmana. Choć mężczyzna porzucił FBI na rzecz pracy w księgarni tuż po tym, jak Emmy zerwała z nim kilka miesięcy przed planowanym ślubem, to jednak – po zapoznaniu się z aktami sprawy, dostarczonymi mu przez kobietę – decyduje się jej pomóc. Przekonuje dyrektora FBI o konieczności podjęcia śledztwa i włączeniu Emmy w charakterze pomocy. Czy taka akcja ma jednak sens? Czy rozsiane po tak dużym terenie pożary rzeczywiście mają ze sobą coś wspólnego? Czy to możliwe, by były dziełem jednego człowieka? 

Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej i trzymającej w napięciu do ostatniej strony lekturze, pt. „Nieuchwytny”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros powieść duetu: Jamesa Pattersona oraz Davida Ellisa, to książka nie tylko dla czytelników łaknących sensacji i gwałtownych zwrotów akcji, ale dla tych wszystkich czytelników, którzy lubią obserwować pracę śledczych i cenią sobie dobrze skonstruowaną fabułę. Tu otrzymujemy na dodatek osobę Emmy – desperacko walczącej o prawdę, zmagającej się w własnymi demonami, a także tajemniczego podpalacza, który przemawia do nas za pomocą nagrań. 

Lektura tej historii pozostawia w nas pierwiastek niepokoju, nie tylko związany z tym, jak łatwo jest upozorować zabójstwo, jak łatwo jest zmylić przeciwnika, ale przede wszystkim z osobą samego podpalacza. Tym samym książka jest jednym z najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich miesięcy, a wniknięcie w umysł mordercy pozostawia w nas trwały ślad i … nieufność. Po skończeniu książki nie tylko zostajemy z lękiem duszy, ale i pragnieniem sięgnięcia po kolejną książkę pisarzy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz