wtorek, 27 kwietnia 2021

Fryderyk Karzełek " Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia"

Tytuł: Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia
Autor: Fryderyk Karzełek
Wydawnictwo: OnePress


Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby być szczęśliwa. Za szczęściem gonimy całe życie, ale bardzo rzadko szczęśliwi jesteśmy. Raczej bywamy. Tak naprawdę bowiem często trudno jest nam sprecyzować, co tak naprawdę szczęście nam daje i kiedy poczujemy się szczęśliwi. Nie znamy siebie na tyle, by móc nazwać siebie szczęśliwymi, by móc coś zmienić. Szczęście często utożsamiamy ze stanem posiadania, wpadając w pułapkę bez wyjścia. Tymczasem do szczęścia może doprowadzić nas równowaga w różnych sferach naszego życia. Jakich? Jak to szczęście odnaleźć i utrzymać?

Na te pytania odpowiedzi należy szukać w książce „Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia”, autorstwa Fryderyka Karzełka, twórcy Klubu 55, przedsiębiorcy i trenera. Ten poradnik to nie tylko sposób na odnalezienie klucza do szczęścia, ale też impuls do jego użycia i do pracy nad sobą. Im cięższej, tym bardziej efektywnej, służącej samopoznaniu i określeniu źródeł szczęścia, a także znalezieniu balansu w naszym życiu. To książka nie tylko dla tych osób, które dotychczas bezskutecznie poszukiwały szczęścia. Jest to bowiem pozycja dla wszystkich, również tych, którzy szczęśliwi bywają, a także tych, którzy za szczęśliwych się uważają, ale to szczęście jest przesłonięte strachem przed tego szczęścia utratą.

Książka składa się z sześciu Ksiąg odpowiadających obszarom Heksagonu Szczęścia (Zdrowie, Praca, Finanse, Relacje, Czas dla siebie, Rozwój osobisty). Ta „magiczna szóstka” – jak ją nazywa Karzełek – to podpowiedź, a jednocześnie zobowiązanie do tego, by dbać o te wszystkie obszary, bowiem zwykle jeden zaniedbany obszar pociąga za sobą kłopoty w kolejnych. Autor podkreśla również, że życie w harmonii polega na nieustannym rozwijaniu wszystkich obszarów, zaś każdy z nich jest tak samo ważny. Oczywiście, nawet praca nad tymi obszarami nie oznacza, że nie dopadnie nas kryzys. Jednak nawet złe rzeczy dzieją się po coś, o czym zresztą Karzełek pisze przywołując przykłady z własnego życia. Zauważa, że „kryzys pozwala nam moralnie wzmocnić się wewnętrznie”, ważne jest jednak, by zbudować sobie pewne zaplecze na wypadek problemów i kryzysów.

Po obszernej części przybliżającej ideę Heksagonu Szczęścia, historię samego autora, poruszającej również kwestię rozwiązywania problemów, zajmiemy się kolejno obszarami w naszym życiu. Autor radzi, by książki nie czytać w kolejności, nie traktować jak innych pozycji wydawniczych, ja jednak proponuję – przynajmniej pierwszy raz – zapoznać się z tekstem w tradycyjny sposób, ewentualnie zmieniając kolejność Ksiąg. Poradnik ma bowiem układ, który sprawa, że nie tylko przyjmujemy fenomen Heksagonu jako pewnik, ale też zaczynamy go rozumieć i dostrzegamy wpływ działań w każdej ze sfer na nasze życie.

W Księdze poświęconej zdrowiu nie tylko dowiemy się, kim był Eskulap czy poznamy definicję zdrowia, ale i poddamy refleksji swoje zdrowie. Stać to się może wstępem do zaprojektowania działań w tym obszarze na najbliższe lata, a obejmować będą cały szereg aktywności, od zdrowych i pysznych potrawa poprzez dbałość o sen, aż po kalendarz badań profilaktycznych. Dzięki Księdze poświęconej zagadnieniu pracy zrozumiemy filozoficzny jej sens, określimy swoje zainteresowania według teorii Hollanda, poznamy skuteczne metody planowania kariery zawodowej oraz zaplanujemy swoją, zajmiemy się również zagadnieniem work-life balans. Trzecia Księga związana jest z Finansami, a z jej pomocą poznamy m.in. 10 kroków do finansowej stabilności oraz 4 etapy zarabiania pieniędzy. Autor przekona nas również do spisywania swoich pomysłów, zdradzi nam również … jak skutecznie zarabiać i zachęci do uporządkowania wiedzy na temat inwestowania.

Księga IV poświęcona została Relacjom, a dzięki niej wyznaczymy swoje role życiowe, nauczymy się stosować zasadę win-win i poddamy refleksji swoje obecne i wymarzone relacje. Dzięki temu nie będziemy się zawsze upierać przy swojej racji, nauczymy się również przyjmować feedback. Księga V pozwoli nam zadbać o czas dla siebie i uświadomi nam, czym jest zdrowy egoizm. Dowiemy się z niej m.in. które hobby mogą wspomagać naszą karierę, a także jak skutecznie zarządzać swoją energią życiową. Informacje zawarte w Księdze VI pozwolą zadbać lepiej o rozwój osobisty, dzięki któremu zrozumiemy, czym jest szczęście.

Książka Fryderyka Karzełka, w przystępny sposób prezentująca gotową receptę na szczęście, pełna sposobów ułatwiających nam działanie, to impuls, który może realnie wpłynąć na poprawę jakości naszego życia. Pod warunkiem oczywiście, że poddamy każdą ze sfer refleksji i … zaczniemy działać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz