niedziela, 18 lipca 2021

Barbara Lech "Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji"

Tytuł: Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji
Autor: Barbara Lech
Wydawnictwo: OnePressJutro też jest dzień – mówiła Scarlett O'Hara, bohaterka „Przeminęło z wiatrem”, stając się tym samym chyba najbardziej znaną literacką postacią ulegającą prokrastynacji. Jednak skłonność do odwlekania, odkładania wszystkiego na kolejny dzień czy jeszcze gorzej – na bliżej nieokreśloną przyszłość – nie dotyczy wyłącznie jej osoby. Wiele osób ulega pokusie odsunięcia od siebie spraw, szczególnie jeśli konieczny jest do tego wysiłek, tym samym zadania do wykonania piętrzą się powodując w konsekwencji coraz większy stres, negatywne wyniki na gruncie zawodowym, utratę wielu potencjalnych możliwości i ogólne pogorszenie jakości funkcjonowania.

O tym, jak skończyć z takim odkładaniem, jak zmobilizować się do działania przekonamy się dzięki książce pt. „Kiedy odwlekasz i narzekasz … 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji”. Poradnik autorstwa Barbary Lech, opublikowany nakładem Wydawnictwa OnePress to szansa na zmianę swoich nawyków, pokonanie wymówek i działanie. Bez odkładania aktywności w czasie czy niespełnionych obietnic dawanych sobie, że od jutra już weźmiemy się do działania. To książka dla tych wszystkich, którzy chcą nareszcie ruszyć z miejsca, którzy pragną przestać narzekać, a zacząć działać.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, których lektura, ta aktywna, połączona z wykonywaniem zaleconych ćwiczeń, rozpoczyna proces zmian, w nas samych i naszym życiu. Część pierwsza stanowi omówienie zjawiska prokrastynacji. Dowiemy się, czym ona jest, z jakich powodów odkładamy sprawy na później, a także jak działają ludzie, którzy nie prokrastynują. Po lekturze rozdziału nadchodzi czas na pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć, a które zmuszają nas do refleksji oraz służą samopoznaniu. Część druga przybliża nam sześć powodów odwlekania oraz wymówki najczęściej stosowane przez prokrastynatorów. Dowiemy się tu m.in. które rozpraszacze najbardziej nam przeszkadzają w osiąganiu celów i dlaczego brak czasu tak naprawdę nie stanowi przeszkody do realizacji zadań, a jedynie świadczy o braku umiejętności określania priorytetów.

W rozdziale trzecim odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego odkładamy wszystko na później (i jak to zmienić)i, a także z jakiego powodu odkładanie może uzależniać. Poznamy dwa rodzaje tego uzależnienia oraz zdefiniujemy nasze życiowe wartości. Odpowiemy również na pytanie, co się kryje za tymi wartościami oraz czy rzeczywiście w zgodzie z nimi działamy. Z rozdziału czwartego dowiemy się, dlaczego tworzyć listy zadań, a także w jaki sposób to robić, by rzeczywiście służyły naszym celom i były wykonalne. Posłużymy się również metodą SMART, by w ten sposób określać swoje cele. Poznamy również techniki pomagające spalać kortyzol, zwany hormonem stresu, relaksujące. Kolejny rozdział pomoże nam lepiej zarządzać sobą w czasie – przekonamy się, na co naprawdę poświęcamy cenne minuty, poznamy regułę dwóch minut i dowiemy się, co w ciągu nich możemy zrobić, a także dlaczego wielozadaniowość jest uciążliwa i na dłuższą metę mało efektywna.

W rozdziale szóstym … zjemy słonia, czyli dowiemy się, jak pracować z wielkimi projektami, jak grupować zadania, a także w jaki sposób określić swój poziom energii i wykorzystać jej zwyżki. Ostatni rozdział traktuje o rozbudzaniu w sobie motywacji – dowiemy się, skąd ją czerpać, w jaki sposób pomóc może afirmacja i wizualizacja oraz dlaczego warto zamienić „muszę” na „mogę”.

Lektura książki, szczególnie opierająca się na wykonaniu licznych ćwiczeń w niej zawartych, zmienia nasz sposób postrzegania obowiązków, stojących przed nami wyzwań i zadań do wykonania. Pozwala również przyjrzeć się najczęściej stosowanym (przez nas) wymówkom i … dostrzec, że tak naprawdę nie mają one racjonalnego uzasadnienia i łatwo można je obalić. Proces wdrażania zmian już taki łatwy nie jest, ale na pewno pozwala nam znacząco podnieść jakość naszego życia, a niemal natychmiastowe rezultaty przekonają nas, że warto ten proces zmian kontynuować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz