poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Kelly Creagh "Kruk. Nevermore"

Tytuł: Kruk. Nevermore
Autor: Kelly Creagh
Wydawnictwo: JaguarPodejmując życiowe decyzje wierzymy, że polepszą (a przynajmniej nie pogorszą) nasze dotychczasowe życie. To zrozumiałe, że chcemy dla siebie jak najwięcej, zarówno rzeczy, tak i uwagi otoczenia. Dlatego szkolne sławy są obiektem pożądania, a każdy chciałby mieć życie takie, jak ich. To ini spotykają się z innymi sławami, spędzają czas w swoim gronie, są piękni, sławni i zwykle dobrze sytuowani. Trudno dostać się do ich paczki i tak naprawdę trudno z niej odpaść.

No, chyba że jest się Isobel Lanley, która niemal z dnia na dzień staje się pariasem w swojej szkole, odrzucona nie tylko przez grupę tych najlepszych i najbardziej znanych uczniów, ale też tych najbardziej dziwacznych. A wszystko to za sprawa pracy semestralnej z literatury, zwanej „Projektem Swansona”, który ma składać się zarówno z prezentacji, jak i szczegółowego wypracowania, na temat znanego amerykańskiego pisarza, najlepiej nieżyjącego. Nad tym projektem uczniowie pracować mają w parach, zaś Isobel trafia się największy dziwak w klasie, got Varen Nethers. Po szkole krążą o nim rożne plotki, mówi się, że mieszka w podziemiach opuszczonego kościoła, że sypia w trumnie i pija krew.

Isobel, która jest niezwykle popularną osobą w szkole, dziewczyną gwiazdy sportu Brada i kapitanka szkolnej drużyny cheerleaderek, dlatego zależy jej na ocenie z tej pracy. Niestety wygląda na to, że współpraca z Varenem będzie wyjątkowo burzliwa, już choćby z uwagi na fakt, iż Brad jest wściekły na gota, że ten będzie spędzał czas z jego dziewczyną, a także zbulwersowany tym, że napisał on na skórze Isobel numer telefonu, jakby oznaczał swoją następną ofiarę. Konflikt pomiędzy Bradem a Varenem przenosi się na całą paczkę, a Isobel z przerażeniem obserwuje, do czego zdolny jest posunąć się jej chłopak.

Jakby na domiar złego, praca nad projektem wcale nie przebiega tak sprawnie, jak Isobel by chciała. Tematem ma być twórczości Edgara Allana Poego, na którego temat Varen wie niemal wszystko, choć – jak zaznacza – nie ma teorii na temat jego tajemniczego zaginięcia. Mimo iż chłopak jest gotów wziąć na siebie znaczną część pracy, to i tak są z Isobel na tyle różni, że wciąż pomiędzy nimi wybuchają kłótnie. Po jednej z nich dziewczyna jest tak wściekła, że wyrzuca książkę, którą dostała od Varena, a z którą miała się zapoznać. Na dodatek reagując na zachowanie Brada wobec Varena ostatecznie przypieczętowała koniec swojego związku.

To jeszcze nie koniec wszystkich kłopotów Isobel, która z najpopularniejszej dziewczyny w szkole zamieniła się nagle z kogoś, kogo się unika, zaś wybuch agresji na treningu skończył się wyrzuceniem z drużyny. Jakby ktoś wątpił, że w ciągu kilku dni można utracić całe swoje bezpieczne i wygodne życie, to Isobel jest najlepszym przykładem, że jednak można. Zaczyna mieć bowiem przywidzenia, ktoś zdaje się ją śledzić, szeptać jej imię, a jej sny są tak sugestywne, że zaczynają mieszać się z rzeczywistością… Jak dalece te dwa światy – ten realny i z sennych koszmarów się połączą? Jak daleko sięgają macki mrocznych istot i co wspólnego ma z tym Edgar Allan Poe i Varen? Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej i mrocznej książce dla młodzieży pt. „Kruk. Nevermore”. Autorka, Kelly Creagh, stworzyła świat pełen niepewności i zagrożenia, niczym z książek Edgara Allana Poe. Opublikowana nakładem wydawnictwa Jaguar książka, to prawdziwy majstersztyk, który przerazi nie tylko nastoletnich czytelników.

Frapująca fabuła głęboko zanurzona jest w książkach oraz życiu mistrza grozy i wokół tej postaci osnuta. Autorka stworzyła jednak nową jakość, dzięki wprowadzeniu nastoletnich bohaterów, tak dalece się od siebie różniących. Ten kontrast, konflikt pomiędzy nimi, również tworzy dysonans pomiędzy mroczna stroną książki, dzięki której mrok jeszcze bardziej nas ogarnia. I chyba już nie przejdziemy obojętnie wobec kruka…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz