niedziela, 2 października 2016

Wystawa fotografii Arkadiusza Goli „Ogrodowa 1”

Sobotnia wycieczka „Bulwarem Czarnej Przemszy” była doskonałą okazją do zapoznania się z wystawą fotografii Arkadiusza Goli w Muzeum w Sosnowcu. Autor zdjęć – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, fotoreporter Dziennika Zachodniego, doktorant w instytucie Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opavie, zaprezentował prace wykonane w działającej do 2015 roku Kopalni Węgla Kamiennego "Kazimierz – Juliusz".

Fotografie są wzruszającym wspomnieniem codzienności utrwalonej dla potomności. Tytuł wystawy – „Ogrodowa 1” – nawiązuje bezpośrednio do adresu, pod którym funkcjonowała kopalnia. Forma prezentacji, czyli zdjęcia uzupełnione przez wypowiedzi pracowników kopalni, składają się na niezwykły obraz kopalnianej społeczności, ludzi kochających ciężką pracę, połączonych wyjątkową więzią i ryzykujących codziennie swe życie.
Zwiedzaniu wystawy towarzyszą niezwykłe emocje – zdjęcia żyją, każde z nich opowiada swoją historię, niektóre zaś … mają ciąg dalszy (jak choćby opowieść o Gutku vel Charlim, kundelku, który po latach odnalazł swój dom). Wrażenie, jakie zrobiła na mnie wystawa potęgowały jeszcze wspomnienia z mojej wizyty w Kopalni, już po jej zamknięciu. Historia zatoczyła koło, oglądałam bowiem te miejsca, które w przeszłości uchwycił na zdjęciu autor. Jeszcze niedawno tętniły one życiem, wypełniał je gwar rozmów górników, teraz zaś w pustych przestrzeniach likwidowanej kopalni hula wiatr.Wystawa potrwa do 16 października i dodatkowo towarzyszy jej ekspozycja prezentująca wystawę dotyczącą tragicznych wydarzeń w KWK Wujek pt. "Kopalnia strajkuje...", przygotowaną przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz