poniedziałek, 5 października 2020

Marta Kucińska "Joga Piękna"

Tytuł: Joga Piękna 
Autor: Marta Kucińska 
Wydawnictwo: Sensus Nasze życie jest nieustannym zmaganiem się z czasem. Wciąż nam jest go zbyt mało, wciąż staramy się zrobić wszystko, by wykorzystać go jak najbardziej efektywnie. Niestety z czasem związany jest jeszcze jeden aspekt, o którym zaczynamy myśleć zbyt późno, a mianowicie starzenie się. Upływ czasu jest bowiem zauważalny również na naszej skórze, a z biegiem lat coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak bardzo się zmieniamy, jak bardzo pogłębiają się nasze zmarszczki, a skóra traci jędrność. Wpływ na to ma każdy pojedynczy dzień, a choć początkowo to lekceważymy, to po 25. roku życia nagle zaczynamy dostrzegać pogłębiające się zmarszczki mimiczne, bruzdy na czole czy te odchodzące od skrzydełek nosa w kierunku ust. Te zmiany nie ograniczają się niestety tylko do zmarszczek, z biegiem czasu zmienia się bowiem kształt naszej brody, nosa a także policzków. A to tak naprawdę początek destrukcyjnego wpływu czasu na komórki naszego organizmu. 

Czy te zmiany można w jakiś sposób powstrzymać, a nawet nieco poprawić stan skóry mimo ich wystąpienia? Mimo iż nie ma żadnej cudownej mikstury, która odjęłaby nam dziesięć czy dwadzieścia lat, to rzeczywiści można wyglądać młodziej. I to nie za sprawą chirurgii plastycznej, ale – jak dowodzi Marta Kucińska – za sprawą jogi piękna. O tym, czym ten rodzaj jogi jest (a czym nie jest), o pielęgnacji skóry, gimnastyce twarzy i ajurwedzie, przeczytać możemy dzięki niezwykłemu poradnikowi, który w realny sposób może zmienić nie tylko nasz wygląd, ale za sprawą zmiany świadomości i innego spojrzenia na pewne kwestie, również życie. Książka pt. „Joga Piękna”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus, to połączenie bogatego doświadczenia autorki z praktyczną wiedzą, jaką otrzymujemy, by móc już w domowych warunkach popracować nad … swoją młodością. 

Stworzony przez Kucińską system Joga Piękna stanowi niezwykle skuteczny system odmładzania, który jest kompilacją jogi twarzy oraz ajurwedy. Dotyczy jednak tak naprawdę nie tylko naszej twarzy, ale stanowi holistyczną koncepcję dbania zarówno o swoje zdrowie, wygląd, jak i samopoczucie. W kolejnych rozdziałach książki autorka nie tylko zajmuje się wyjaśnianiem, jak ten system działa i na czym polega, ale sięga do jego korzeni, czyli przybliża nam zagadnienia związane z ajurwedą, tłumacząc, czym tak naprawdę ona jest i na jakich założeniach się opiera. Przedstawia również pięć elementów, na których – według ajurwedy oparty jest wszechświat – pokazując, że w naszym organizmie występują one w trzech podstawowych konfiguracjach, które następnie nazywa się doszami: vata (powietrze i przestrzeń), pitta (ogień), kapha (woda i ziemia). 

Autorka dokładnie omawia również proces starzenia się twarzy i zmiany, jakie zachodzą w jej wyglądzie na przestrzeni lat, zarówno jeśli chodzi o zmiany w kościach, jak i mięśniach czy skórze. Dowiemy się również, jakie nawyki wpływają na wygląd twarzy (a przede wszystkim, jakie wpływają negatywnie na jej stan) oraz poznamy zasady, które warto wdrożyć już dziś, bowiem znacząco pomogą nam w procesie utrzymania młodości. Kucińska zwraca również uwagę, jak duży wpływ na naszą kondycję (w tym kondycję skóry) ma nasz tryb życia i zachęca do tego, by troskę o własne ciało potraktować w kategorii inwestycji. Pisze również o diecie, znaczeniu detoksu, przedstawia ponadto kilka przepisów na potrawy, które pomogą nam zadbać o siebie. Dzieli się z nami także różnymi technikami masażu poszczególnych fragmentów twarzy namawiając do tego, by masaż ten stał się częścią naszej codziennej pielęgnacji. W poradniku znajdziemy również rozdział dotyczący pielęgnacji, a właściwie wykonywania domowych kosmetyków. Kucińska zachęca do samodzielnego wykonania różnego rodzaju preparatów, wówczas bowiem zyskujemy możliwość doboru dla naszej skóry właściwych składników. 

To tylko niektóre tematy poruszone w książce, która szczegółowo przedstawia koncepcję Jogi Piękna w ten sposób, abyśmy mogli ten system stosować samodzielnie w domowym zaciszu. I choć początkowo masaż twarzy wydaje się być skomplikowany i czasochłonny, podobnie zresztą jak zasady diety, czy tworzenia własnych kosmetyków, to patrząc na te zagadnienia pod kątem zapobiegania problemom z pewnością znajdziemy zarówno kilka chwil, jak i ochotę. A efekty (aktywnej!) lektury poradnika, już po kilku tygodniach będą widoczne w lustrze. Tym samym można go określić swego rodzaju ABC zachowania młodości i traktować jako obowiązkowa lekturę każdej kobiety, która pragnie o siebie zadbać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz